مرجع مقالات رسمی اپلیکیشن مرجع مقالات رسمی اپلیکیشن .

مرجع مقالات رسمی اپلیکیشن

معنا کلمه پلتفرم چیست؟

خلاصه
این مطلب: پلتفرم کلمه آشنایی می‌باشد که ممکن است در حوزه‌های گوناگون بارها با آن مواجه گردیده باشید . اصطلاحی پرکاربرد که در شکل‌گیری یک روند زیاد تاثیرگذار هست . در حالتی که شما نیز در موضوع های مختلفی با این اصطلاح بازخورد داشته‌اید و دوست دارید بخش اعظم در رابطه آن بدانید، با این مطلب در جت همراه ما باشید .
حتما کلمه پلتفرم به گوش‌تان خورده هست . واژه‌ای که از حوزه رایانه و نرم‌افزار تا صنایع خودروسازی و تجارت، کاربرد و معانی یگانه خویش را دارد، البته وجه اشتراک تمام این تعاریف وجود یک پایه، دانش و یا این که تکنولوژی در جهت ساخت یا بهبود متاع هست . ما در این مقاله از تارنما جت، قصد داریم که پس از آشنایی با معنی کلی این واژه، مفهوم پلتفرم را در عرصه‌های متعدد محاسبه کنیم . پس درصورتی که به دنبال آشنایی اکثر با این معنا و کاربردهایش هستید، این مطلب را از دست ندهید .

 طراحی اپلیکیشن در مشهد

معنا
کلمه پلتفرم چیست؟ پلتفرم (Platform) از لحاظ لغوی به معنای «سکو» هست . یک برآمدگی یا این که جای بلندی که قرار است چیزی روی آن نمایش داده شود . همچنین به معنای «بستر یا این که بنیاد» نیز میباشد . اگر چه این معانی تا حدی می توانند مفهوم موردنظر را برسانند اما کاملا آشکار و روشن نیستند . پلتفرم دارای مضمون‌ گسترده‌ای می باشد . مفهومی قابل انعطاف که متناسب با هر شرایط ممکن است تغییر نماید و در موردها گوناگون می‌توان تعاریف و کاربردهای خاصی را برایش در نظر گرفت . در ادامه با توصیف پلتفرم در حوزه‌های گوناگون آشنا خواهید شد .

 

معنا
پلتفرم در حوزه فناوری اطلاعات (IT) در مورد علوم کامپیوتری و برنامه نویسی، پلتفرم به معنای بستری می باشد که نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌های نوشته شده، در آن قابل اجرا خواهند بود . برای مثال گفته میشود برنامه اتوکد بر روی پلتفرم ویندوز قابل اجرا هست . این گزاره به این معناست که برنامه اتوکد به سیستم عامل ویندوز به‌عنوان یک پلتفرم و بستری برای اجرا نیاز داراست . مرورگرهایی که زمینه‌ای برای اجرای اینترنت اپلیکیشن‌ها آماده می کنند نیز نوعی پلتفرم محسوب میگردند . درواقع هر نرم‌افزار یا سخت‌افزاری که نقش میزبانیِ یک اپلیکیشن یا این که هر سرویسی را داشته باشد و به اجزای مختلف در یک چهارچوب معین اجازه اجرا بدهد، پلتفرم خوانده میشود .

معنی
Cross-platform چیست؟ امروزه به امداد رابط‌ها یا این که تبدیل‌ها می‌توان نرم‌افزارهایی را پباده سازی کرد که روی چند پلتفرم قابلیت و امکان اجرا داشته باشند . نرم‌افزارهایی که به آنان Cross-Platform یا این که Multi-Platform (چند سکویی یا این که یکسری پلتفرمی) گفته میشود .
برنامه‌های کراس پلتفرم از حیث فنی به دو نوع تقسیم می‌شوند:
نرم‌افزارهایی که به‌طور جداگانه برای پلتفرم‌های گوناگون پباده سازی و متن می‌شوند و هر استفاده کننده متناسب با پلتفرم یا سیستم عامل مورداستفاده‌اش، ورژن مناسبی از آن نرم‌افزار را اخذ و اجرا مینماید . در این دسته تکنولوژی، برنامه‌نویس تنها یک توشه برنامه موردنظر را می‌نویسد . آن گاه با به کار گیری از کامپایلر (Compiler) نسخه‌های قابل اجرا در پلتفرم‌های گوناگون را تولید مینماید . برای نمونه مرورگر گوگل کروم در این دسته قرار می‌گیرد، زیرا نسخه‌های مختلف آن، قابلیت و امکان اجرا روی سیستم عامل‌های مختلفی از قبیل مایکروسافت ویندوز، Mac OS، ios، اندروید و لینوکس دارااست .
نرم‌افزارهایی در این جور قرار میگیرند که بر روی پلتفرم‌های مختلف به‌صورت بدون واسطه و بدون نیاز به آماده‌سازی خاصی قابل اجرا می باشند . برای نمونه وب اپلیکیشن‌ها در این گونه قرار دارند، زیرا در گونه های مرورگرهای وب قابل اجرا می باشند .


برچسب: طراحی اپلیکیشن در مشهد،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۳۰:۴۷ توسط:علی پور موضوع: نظرات (0)